YKS (TYT-AYT) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YKS, Üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen yeni sınav sisteminin adıdır.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) 3 farklı oturumdan oluşmaktadır.

1.Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

2.Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)

3.Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) olarak geçmektedir.

1.Oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına tüm öğrencilerin katılması zorunlu olup, bu oturumda yeterli puan alan öğrenciler 2. ve 3. oturum olan AYT ve YDT sınavlarına girmeye hak kazanmaktadır.

TYT Nedir ?

Temel Yeterlilik Testi Soru Sayısı Temel Yeterlilik Testi  YKS’nin ilk test grubu olup, adından da anlaşılacağı gibi öğrencilerin temel anlama, muhakeme ve çıkarımda bulunma yeteneklerini test edecek olup, bu test grubunda 120 soru sorulmakta ve öğrencilerin soruları cevaplaması için 135 dakika süre verilecektir.

Öğrencileri YKS’nin ilk oturumu olan TYT ile birlikte 150 puan ve üzeri puan alması durumunda önlisans (2 yıllık fakülte) tercihlerinde bulunabilecek, 180 puan ve üzeri puan alması durumunda bir sonraki oturum olan AYT sınavına girebilecek, 200 puan ve üzeri puan almaları durumunda bir sonraki yıl yapılacak sınavda TYT oturumuna katılmaksızın AYT sınavına girebileceklerdir.

TYT Sorularının tüm sınav puanına etkisi bölüm ayırt edilmeksizin %40 olarak belirlenmiştir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Gruplarımız hakkında bilgi almak ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

TYT Puanıyla Başvurulabilecek Bazı Bölümler

Bilgisayar Programcılığı, Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Bankacılık ve Sigortacılık gibi önlisans bölümlerine başvurabilirsiniz.

AYT Nedir ?

Alan Yeterlilik Sınavı anlamına gelen bu sınavda TYT sınavından farklı olarak öğrencilerin bilgi düzeyleri ölçülecek olup bu test grubunda 160 soru sorulmakta ve öğrencilerin soruları cevaplaması için 180 dakika süre verilecektir.

4 Farklı test grubundan oluşan ve her grupta 40 soru bulunan AYT sınavının soru dağılımı ve test grupları aşağıdaki şekildedir;

1.Test Edebiyat – Sosyal Bilgiler 1 ⇔ *Türk Dili ve Edebiyatı 24 Soru – *Tarih 1 10 Soru – *Coğrafya 1 6 Soru

2.Test Sosyal Bilgiler 2 ⇔ *Tarih 2 11 Soru – *Coğrafya 2 11 Soru – *Felsefe Grubu (Mantık-Psikoloji-Sosyoloji) 12 Soru – *Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6 Soru

3.Test Matematik ⇔ *Matematik 25 Soru – *Geometri 15 Soru

4.Test Fen Bilimleri ⇔ *Fizik 14 Soru – *Biyoloji 13 Soru – *Kimya 13 Soru

AYT puanı hesaplanırken %40 TYT puanı ve %60 AYT sınavından alınan puan etki etmektedir.

AYT Katsayıları Nasıl Hesaplanıyor ?

TYT Sınavında bölüm fark etmeksizin (TM.-MF.-TS.) ortak katsayılar uygulanmakta olup soru başına düşen puanlar; Matematik ve Türkçe 1,32 puan, Fen ve Sosyal Bilgiler 1,36 puan şeklindedir.

Sayısal (MF) AYT Soru Puanları

Matematik 3 puan

Fizik 2,85 puan

Kimya 3,07 puan

Biyoloji 3,07 puan

Eşit Ağırlık (TM) AYT Soru Puanları

Matematik 3 puan

Edebiyat 3 puan

(Tarih 1) 2,8 puan

(Coğrafya 1) 3,3 puan

Sözel (TS) AYT Soru Puanları

Edebiyat 3 puan

(Tarih 1) 2,8 puan – (Tarih 2) 2,9 puan

(Coğrafya 1) 3,3 puan – (Coğrafya 2) 2,9 puan

Felsefe 3 puan

Din Kültürü 3,33 puan

Bu kat sayıları doğrultusunda en düşük puan 100, en yüksek puan 500 olarak hesaplanacak, adayların bu puanlarına Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanarak eklenecektir. Farklılaşan katsayılar sebebiyle YKS başarılı olabilmek için çok çalışmanın yanı sıra öncelikli olarak belirlemiş olduğunuz hedefe uygun, sistemli ve efektif bir şekilde çalışılması gerekmektedir.

Hemen Ara